Concursuri nationale

Concursurile scolare reflecta pregatirea elevilor si profesionalismul cu care cadrele didactice ii pregatesc. Dovada stau rezultatele la concursuri.

2015

Concursul de Creatie literara Bogdania
sectiunea Proza
Premiul I – Tudor Andrei Ovidiu (VI)

Concursul de creatie literara si grafica pe calculator ” Pastel “
Premiul I – El Boustany Jennifer (VI)
Premiul II – Mandreanu Ioana Cristina (VI)
Mentiune – Tudor Andrei Ovidiu (VI)

Concursul literar de creatie literara “Aripi de zbor”
Premiul II – Popescu Simina (VI)

Concursul de creatie literara “Radu Stanca”
Premiul II – Matei Mara (V)

Concursul National “Ion Creanga” de creatie literara – POVESTI
Premiul Editurii Muzeelor Literare Iasi – Tudor Andrei Ovidiu (VI), Zbircea Victor (VI)

Concursul Lumina Math
Etapa 1
Premiul II – Gamulescu Anelise (V), Stefan Razvan (V), Farcasiu Andrei (VI)
Premiul III – Duduna Daria (V), Petrache Daria (VI)
Mentiune – Gliga Ilinca (V), Bem Mihai (VI), Niculae Karla (VI), Ungureanu Dan (VI), Xu Le Yu (VI), Dragan Tudor (VII), Filip Alexandra (VIII), Mirea Delia (VIII), Scarlat Teodora (VIII)

2014

Concursul national de creatie literara “Iulia Hasdeu”
sectiunea Proza
Premiul I – Matei Miruna (VII)
Premiul II – Bodeanu Maria (VI)

Concursul national de creatie literara “Cui i-e frica de computer?”
Premiul I – Tudor Andrei Ovidiu (V), Zbircea Victor (V)
Click aici pentru alte informatii

Concursul Povestile Cangurului
Premiul I la Proba de baraj – Bodeanu Maria (VI)
Premiul I – Matei Miruna (VII)
Mentiune – Mirea Delia (VII)

Concursul national de creatie literara “Bojdeuca lui Creanga”
Mentiune – Bodeanu Maria (VI), Matei Miruna (VII)

Concursul de creatie “Tinere condeie”
sectiunea Proza
Premiul I – Bodeanu Maria (VI)
Mentiune – Tugulea Andrei (V), Bonciu Sabina (VI)

Concursul de creatie literara “Care-i faza cu cititul?”
Premiul I – Bodeanu Maria (VI)

Concursul de creatie literara “Nicoara”
Premiul III – Bodeanu Maria (VI)
Mentiune – Bonciu Sabina (VI)

Concursul de creatie literara “Labirintul fictiunii”
Mentiune – Matinca Salia (VII)

Concursul de creatie literara “Nicomah”
Mentiune – Bodeanu Maria (VI), Matinca Salia (VII)

Concurs national de geografie “Terra”
Etapa nationala
Premiul II – Obada Alice Irina (V)
Premiul III – Bonciu Sabina (VI)
Mentiune – Ungureanu Dan (V), Mirea Delia Maria (VII), Sertov Bianca (VII)
Etapa municipala
Premiul I – Mirea Delia Maria (VII), Sertov Bianca (VII)
Premiul II – Obada Alice Irina (V), Ungureanu Dan (V), Bonciu Sabina (VI), Pelin Ruxandra (VII)
Mentiune – Corinda David (V), Vasile Stefan (V), Scarlat Teodora (VII), Radacineanu Stefan (VII)
Etapa pe sector
Premiul I – Ungureanu Dan (V)
Premiul II – Obada Alice Irina (V), Vasile Stefan (V), Bonciu Sabina (VI), Mirea Delia Maria (VII), Pelin Ruxandra (VII), Radacineanu Stefan (VII), Scarlat Teodora (VII), Sertov Bianca (VII)
Premiul III – Corinda David (V)
Mentiune – Andone Marco (VI), Bodeanu Maria (VI), Pitigoi Mihai (VI), Dia Vlad (VII)

2014-concurs-Terra

2013

Concurs national “Evaluare in educatie” – Fizica
Etapa nationala
Premiul II – Dobrinoiu Monica (VIII)
Diplome de participare – Epure Irina (VIII), Dinu Vlan (VIII)

Concursul national de chimie “Lazar Edeleanu”
Etapa judeteana
Premiul III – Popescu Cristian (VII)
Mentiune – Popescu Alexandru (VII), Soare Octavian (VII)
Etapa locala
Premiul III – Popescu Alexandru (VII), Popescu Cristian (VII), Soare Octavian (VII)
Mentiune – Alexe Ciprian (VII)

Concurs national de geografie “Terra”
Etapa nationala
Premiul I – Dragan Tudor (V)
Mentiune – Mirea Delia Maria (VI), Radacineanu Stefan (VI)
Etapa municipala
Premiul I – Radacineanu Stefan (VI)
Premiul II – Mirea Delia Maria (VI)
Mentiune – Dragan Tudor (V), Vulpasu Mihnea (VI), Soare Octavian (VII)
Etapa pe sector
Premiul II – Soare Octavian (VII)
Premiul III – Mirea Delia Maria (VI)
Mentiune – Dragan Tudor (V), Brand Karina (V), Ciupan Alexa (VI), Radacineanu Stefan (VI), Vulpasu Mihnea (VI), Popescu Cristian (VII), Indreias Ana-Maria (VII)

Concursul “Cangurul lingvist”
Diploma de excelenta pentru rezultate deosebite la Cangurul Lingvist 2013 – Scoala Gimnaziala “MARIA ROSETTI”
Cangurul Povestilor – Proba de baraj (Faza nationala)
Premiul I – Bodeanu Maria (V), Indreias Ana-Maria (VII)
Etapa I (locala):
Premiul I – Indreias Ana-Maria (VII)
Premiul II – Bodeanu Maria (V)
Premiul III – Mirea Delia (VI)
Cangurul de limba engleza – Proba de baraj (Faza nationala)
Premiul II – Pena Irina (VI)
Cele mai bune punctaje la categoria lor – Bonciu Sabina (V), Radacineanu Stefan (VI), Comanici Teodor (VII), Indreias Ana-Maria (VII), Popescu Cristian (VII)

Concursul national de limba romana “Constantin Nastasescu”
Etapa nationala
Premiul I – Bodeanu Maria (V), Voinea Daria (V), Comanici Teodor (VII), Dobrinoiu Monica (VIII)
Premiul II – Nicorescu Patricia (V), Sertov Bianca (VI)
Premiul III – Galeseanu Matei (V), Svemer Robin (V), Mirea Delia (VI), Comanici Teodor (VII), Gheorghe Andreea (VII), Indreias Ana-Maria (VII), Soare Octavian (VII)
Etapa judeteana
Premiul II – Marin Andrei (VIII)
Premiul III – Cojocaru Victor (VIII)
Mentiune – Alangiu Iulia (V), Andone Marco (V), Bodeanu Maria (V), Brand Karina (V), Dinu Ioana (V), Dumitru Teodora (V), Gazibar Maria (V), Galesanu Matei (V), Marinescu Maria (V), Mutu Necula (V), Palaga Ilinca (V), Popescu Catalina (V), Strugaru Antonia (V), Voinea Daria (V), Dima Tudor (VI), Filsip Alexandra (VI), Matinca Salia (VI), Mirea Delia (VI), Nicola Teodora (VI), Rosca Alexandru (VI), Scarlat Teodora (VI), Sertov Bianca (VI), Sima Radu (VI), Alexe Ciprian (VII), Comanici Teodor (VII), Constantinescu Cristina (VII), Gheorghe Andreea (VII), Ghita Patricia (VII), Indreias Ana-Maria (VII), Paun Madalina (VII), Popescu Alexandru (VII), Halmagianu Simona (VIII), Iancu Irina (VIII)

Concursul national de matematica “Constantin Nastasescu”
Etapa I
Diploma de merit – Dobrinoiu Monica (VIII)
Etapa II
Premiul II – Epure Irina (VIII)
Premiul III – Dobrinoiu Monica (VIII), Floris Mihnea (VIII)
Diploma de merit – Iancu Irina (VIII), Marin Andrei (VIII), Sicoie Horatiu (VIII)
Etapa III
Premiul I – Dobrinoiu Monica (VIII)
Premiul II – Oprea Calina (VIII)
Diploma de merit – Buzetelu Calin (VIII), Cojocaru Victor (VIII), Halmagianu Simona (VIII), Marin Andrei (VIII), Minca Dan (VIII)

Concursul national de matematica “Arhimede”
Editia a X-a
Premiul II – Dobrinoiu Monica (VIII)
Premiul III – Epure Irina (VIII), Visoiu Elena (VIII)
Mentiune – Buzetelu Calin (VIII), Cojocaru Victor (VIII), Draganescu Radu (VIII), Floris Mihnea (VIII), Marin Andrei (VIII), Minca Dan (VIII), Vasiliu Florin (VIII)

Concursul national “Lumina Math”
Etapa pe tara
Premiul II – Dobrinoiu Monica (VIII)

Simpozionul national “Geografia intre teorie si practica”
Premiul I – Soare Octavian (VII)
Premiul II – Nicolescu Maria (VII)
Mentiune – Alexe Ciprian (VII)

2012

Concursul “Cangurul lingvist”
Etapa nationala
Premiul I – Comanici Teodor (VI)
Premiul II – Indreias Ana-Maria (VI)

Concursul “Cangurul” – Matematica
Etapa nationala
Locul III – Dobrinoiu Monica (VII)

Concursul “Lumina Math”
Etapa nationala
Locul I – Dobrinoiu Monica (VII)
Locul III – Epure Irina (VII)
Mentiune – Sima Radu (V), Godeanu Virgil (VII)

Concursul “Jose Marti”
Locul III – Dobrinoiu Monica (VII)

Concursul “Smart”
Clasa I – premiu I – 10, premiu II – 16, premiu III – 16
Clasa II – premiu I – 10, premiu II – 6, premiu III – 9
Clasa III – premiu I – 8, premiu II – 5, premiu III – 1
Clasa IV – premiu I – 5, premiu II – 3, premiu III – 1

Concursul de matematica “Constantin Nastasescu”
Etapa I pe tara
Locul IV – Dia Vlad (V), Vulpasu Mihnea (VI)
Etapa I-a local
Locul I – Sima Radu (V), Rosca Alexandru (VI), Vasilescu Alexandru (VI)
Locul IV – Fortescu Alexandru (VI), Onetiu Stefan (VI)
Etapa a II-a local
Locul III – Sertov Bianca (VI)
Etapa a III-a local
Locul III – Apostu Ana Maria (V), Rosca Alexandru (VI)

Clasa I – premiu I – 7, premiu III – 3
Clasa II – premiu I – 10, premiu II – 10, premiu III – 9
Clasa III – premiu I – 5, premiu II – 3, premiu III – 4, mentiune – 8
Clasa IV – premiu I – 3, premiu II – 3, premiu III – 2, mentiune – 3

Concursul de matematica “Arhimede”
Etapa I
Locul I – Dobrinoiu Monica (VII)
Locul III – Paun Georgia (V), Tanase Radu (VI), Iancu Irina (VII), Epure Irina (VII)
Locul IV – Cojocaru Victor (VII), Kessler Raluca (VII)
Etapa a II-a
Locul III – Rosca Alexandru (VI)
Locul IV – Vulpasu Mihnea (VI), Tanase Radu (VI), Vasilescu Alexandru (VI), Capata Calin (VI), Godeanu Virgil (VII)
Etapa a III-a
Locul II – Sima Radu (V)
Locul IV – Rosca Alexandru (VI), Iancu Irina (VII), Epure Irina (VII), Murgu Vlad (VII), Cojocaru Victor (VII), Kessler Raluca (VII)

Clasa II – premiu I – 5, premiu II – 5, premiu III – 3, mentiune – 7
Clasa III – premiu II – 4, premiu III – 3, mentiune – 16
Clasa IV – premiu I – 10